مزایا و معایب سیستم انتقال نیروی CVT - گیربکس CVT

گیربکس CVT چیست – مزایا و معایب گیربکس CVT

گیربکس CVT چیست؟ چگونه کار می کند – مزایا و معایب

اگر در حال خرید وسیله نقلیه جدید هستید ، ممکن است با اصطلاح گیربکس CVT مواجه شوید. این اصطلاح به چه معناست؟ و جالب تر ، این چیزی است که باید بخرید – یا چیزی است که باید از آن اجتناب کنید؟

CVT چیست؟

CVT مخفف انتقال متغیر مداوم است که با گیربکس اتوماتیک معمولی متفاوت است. این استاندارد اتوماتیک دارای یک سری دنده پیچیده است که قدرت موتور را به چرخ ها منتقل می کند. از طرف دیگر CVT هیچ دنده ای ندارد. این نوع از سیستم انتقال قدرت یک جفت قرقره با عرض متغیر است که توسط تسمه به هم متصل می شوند. یکی از قرقره ها به موتور و دیگری به چرخ ها متصل است. از آنجا که عرض آنها متغیر است ، بسته به میزان انرژی مورد نیاز خودرو تغییر می کند ، بنابراین به اصطلاح “انتقال متغیر مداوم” نامیده می شوند.

CVT کمی متفاوت از گیربکس معمولی عمل می کند. تا حدی ، کم و بیش استفاده از آن مانند گیربکس های معمولی اتوماتیک است – اهرم تعویض دنده را از پارک به حالت درایو یا دنده جلو بکشید و سپس حرکت کنید! از آنجا ، CVT کمی پیچیده تر می شود.

همانطور که میدانید در گیربکس اتوماتیک معمولی ، تعداد مشخصی دنده وجود دارد – بنابراین ، به طور مثال ، ممکن است خودرویی را ببینید که گیربکس آن “اتوماتیک ۶ سرعته” مشخص شده باشد. هر کدام از این چرخ دنده ها محدوده سرعت مشخصی را در خود جای داده اند ، بنابراین با شروع سریعتر رانندگی ، اتومبیل ممکن است به طور خودکار از دنده اول به دنده دوم تغییر کند و شاید بعد به دنده سوم برسد.

البته با یک انتقال متغیر مداوم ، همه این دنده ها را ندارید. در واقع ، شما فقط یکی از موارد را دارید. برخلاف چرخ دنده های منفرد در اتوماتیک معمولی ، این دنده می تواند تمام سرعت ها را تحمل کند. به همین دلیل آنها آن را متغیر می نامند.

گیربکس CVT در مقابل گیربکس اتوماتیک معمولی

تفاوت های مختلفی بین گیربکس اتوماتیک و متغیر مداوم وجود دارد. جدا از عملکرد اساسی هر یک، برخی از آن ها در برخی موارد بهتر از دیگری هستند. به عنوان مثال ، هنگام رانندگی با وسیله نقلیه با CVT ، متوجه تغییر دنده یا “احساس” آن نخواهید شد. شما فقط متوجه سریع و کندی ماشین می شوید. از این نظر ، ممکن است سواری نرم تری ایجاد کند. نکته غیرمعمول این است که اساساً سرعت ایده آل را برای هر موقعیت خاص انتخاب می کند و آن را ثابت نگه می دارد – حتی اگر گاز می دهید.

بگویید ، به عنوان مثال ، شما سعی می کنید سرعت خود را بیشتر کنید و از ماشین دیگری سبقت بگیرید. هنگامی که بدال را محکم فشار دهید، ماشین بلافاصله با یک سرعت خوب و سریع افزایش پیدا می کند – اما پس از آن ، در همان سرعت ثابت می ماند ، حتی اگر فشار خود را روی پدال گاز ادامه دهید.

تفاوت گیربکس اتوماتیک معمولی با گیربکس CVT

تفاوت دیگری که ممکن است هنگام رانندگی با وسیله نقلیه ای از این دست مشاهده کنید ، شروع به حرکت آسان تر است. از آنجا که هیچ دنده ای در سیستم انتقال قدرت CVT وجود ندارد ، وسیله نقلیه شما راحت تر می تواند به نسبت گشتاور ایده آل برسد و آن را حفظ کند. این بدان معناست که تقریباً بدون هیچ زحمتی اتومبیل از حالت توقف به حرکت در می آید و همچنین در زمین های ناهموار رانندگی نیز آسان تر خواهد بود.

نیازی به گفتن نیست که رانندگی با این نوع از خودرو ها یک تجربه منحصر به فرد است و در بین برخی از تولیدکنندگان خودرو محبوبیت بیشتری پیدا می کند. بسیاری از خودروسازان از CVT استفاده می کنند زیرا این سیستم انتقال قدرت می تواند حداکثر توان را از یک موتور کوچک دریافت کند ، بنابراین شتاب سریعتری را ارائه می دهد. همین امر نیز باعث می شود که خودرو هایی با موتور چهار سیلندر اغلب از نوع CVT باشند.

اتومبیل هایی با سیستم انتقال قدرت متغیر مداوم

از آنجا که اتومبیل های دارای گیربکس متغیر مداوم و اتومبیل های مجهز به دنده اتوماتیک استاندارد ظاهری یکسان مدارند ، ممکن است در خرید خودرو نتوانید تفاوت را تشخیص دهید. اما در اینجا مدل ها و مدل های اتومبیل وجود دارد که اغلب از سیستم انتقال قدرت CVT استفاده می کنند:

میتسوبیشی ، نیسان و سوبارو – این تولیدکنندگان اتومبیل غالباً نه تنها برای مدل های معمولی ، بلکه همچنین برای SUV های خود از گیربکس متغیر مداوم استفاده می کنند.

هوندا و تویوتا – با بیش از ده مدل که از گیربکس CVT بهره می برند ، این دو خودروساز ژاپنی نیز در حال افزایش خودروهای هستند.

تولیدکنندگان اروپایی – اگرچه CVT بیشتر در بین مارک های ژاپنی رایج است. برخی از خودروسازان اروپایی نیز تصویب آن را برای چند مدل خود از جمله مرسدس بنز کلاس A و کلاس B و همچنین رنو کولئوس و مگان آغاز کردند.

اگر دوست دارید قبل از خرید یک ماشین از نوع گیربکس استفاده شده مطلع شوید، انجام این کار برای وسایل نقلیه جدید آسان است ، زیرا این موضوع معمولاً روی برچسب پنجره چاپ می شود ، اما می توانید آن را در وب سایت سازنده یا بروشور چاپ شده نیز پیدا کنید. اگر در حال خرید ماشین دست دوم هستید ، ممکن است تحقیقات بیشتری لازم باشد مثلا با نوشتن مدل و سال تولید در یک مرورگر جستجو می تواند این کار انجام شود.

مشکلات سیستم انتقال قدرت CVT

اما ممکن است بخواهید قبل از خریدن اتومبیلی با این نوع سیستم انتقال قدرت ، به قابلیت اطمینان انتقال CVT توجه کنید. آیا این بهترین نوع انتقال قدرت برای وسیله نقلیه بعدی شما است؟ مطمئناً مزایایی وجود دارد:

مزایا گیربکس CVT

۱- این نوع ، به خصوص در رانندگی در شهر ، مصرف بنزین را کمی بهتر می کند. بازده سوخت یک مزیت بزرگ CVT ها است زیرا آنها می توانند بلافاصله نسبت دنده ها را تنظیم کنند. آنها همچنین محدوده بدون مرزی دارند. تخمین ها یک سدان متوسط ​​با سیستم انتقال قدرت CVT را با سرعت ۳۸ مایل در هر گالن قرار می دهد. این نوع انتقال را در اکثر هیبریدها مشاهده خواهید کرد.

۲- توان ساده و سرراست تحویل داده می شود.

۳- سواری به خودی خود روان است. شما هرگز احساس تغییر دنده ها نمی کنید ، زیرا ، آنها چنین کاری اصلا نمی کنند!

اما اشکالاتی نیز وجود دارد که شایع ترین شکایت برخی از رانندگان این است که انتقال متغیر مداوم اجازه سرعت زیادی را نمی دهد. همچنین ، برخی از رانندگان تعویض دنده های پله ای را به ترمز ثابت این فناوری جدید ترجیح می دهند. سایر مشکلات انتقال CVT عبارتند از:

معایب گیربکس CVT

  • گرم شدن بیش از حد
  • از دست دادن ناگهانی شتاب
  • لغزش و لرزیدن
  • سایش و کشش بیش از حد کمربند
  • صدای هوا
  • هزینه تعمیر و نگهداری

در نهایت ، این به خود شما بستگی دارد – اما ما توصیه می کنیم قبل از خرید یک گیربکس CVT با آن رانندگی کنید!

سوالات متداول درباره سیستم انتقال قدرت CVT

 آیا CVT بهتر از گیربکس اتوماتیک است؟

پاسخ: انتقال CVT موافقان و مخالفان خود را دارد ، اما در نهایت انتخاب به شما بستگی دارد. یک گیربکس متغیر مداوم ، مصرف سوخت بهتری دارد و میزان تولید گازهای گلخانه ای کمتر و همچنین سواری نرم تری ایجاد می کند. با این حال ، گیربکس اتوماتیک استاندارد برای سرعت و کنترل بهتر است.

 

انتقال CVT چه مدت طول می کشد؟

پاسخ: اگر از CVT خود به خوبی مراقبت کنید ، این نوع انتقال می تواند بیش از پنج سال طول بکشد. عملکرد بهبود یافته آن نیز به این دلیل است که هنوز هم نوعی فناوری جدید است ، بنابراین تولیدکنندگان اتومبیل برای بهبود آن تلاش میکنند.

 

از کجا می دانید انتقال CVT شما بد است؟

پاسخ: علائم هشدار دهنده متعددی در مورد مشکلات انتقال CVT وجود دارد ، مانند علائم نشت روغن در محل پارک شما ، لرزش ، بوی سوختن ، لغزش گیربکس یا تأخیر درایو.

 هزینه تعویض گیربکس CVT چقدر است؟

پاسخ: یکی از اشکالاتی که در انتقال مداوم متغیر وجود دارد ، هزینه بالای آن است. البته این به نوع اتومبیل شما و مشکل اساسی بستگی خواهد داشت.

تهیه و فروش قطعات یدکی گیربکس CVT

در صورتی که خودروی شما نیاز قطعات گیربکس CVT دارد ، کافیست با ما تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان ممکن این قطعات را به دست شما برسانیم. اتو چین یدک یکی از با سابقه ترین فروشگاه های لوازم یدکی خودرو های چینی میباشد. از این رو شما میتوانید قطعات و لوازم یدکی برند های چینی مانند لوازم یدکی برلیانس ، لوازم یدکی کوپا ، لوازم یدکی جک ، لوازم یدکی لیفان ، لوازم یدکی جیلی ، لوازم یدکی ام وی ام و لوازم یدکی سایر برند های چینی را از مجموعه ما تهیه نمایید. تعهد ما به شما ارسال قطعات در سریع ترین زمان با مناسب ترین هزینه ممکن و بیشترین کیفیت میباشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *